• ul. Pułaskiego 21, 58-100 Świdnica,
  • ul. Rynek 22, 58-300 Wałbrzych
  • expertpro@expertpro.pl
Sierpień 12, 2018
Ubezpieczenie OC/AC a sprzedaż samochodu

Sprzedałeś a może kupiłeś samochód sprawdź jakie masz prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem OC i AC.

Polisa OC przypisana jest do samochodu, a nie do osoby posiadającej pojazd. Sprzedając samochód, masz obowiązek przekazać ubezpieczenie OC kupującemu. Jeśli będziesz starał się o zwrot niewykorzystanej części polisy – zadbaj o wypełnienie i podpisanie odpowiednich dokumentów. Wypowiedzenie polisy OC przez kupującego to możliwość, a nie obowiązek.

Ważne dla sprzedającego:

- zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych (art. 32, ust. 2 Dz.U. Nr 124, poz. 1152, z późn. zm. 2) musisz poinformować zakład ubezpieczeń o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży

- po zgłoszeniu faktu sprzedaży "stare" OC nie będzie wznawiane, a obowiązek kontynuowania lub zawarcia nowej polisy leży w gestii kupującego.

- jeśli sprzedałeś samochód z wykupioną i opłacona polisą OC, to możesz starać się o zwrot niewykorzystanej jej części pod warunkiem, że kupujący zawrze nową polisę, a dotychczasową wypowie. Warto przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży podpisać formularz wypowiedzenia OC – formularz podpisuje kupujący

Ważne dla kupującego:

Jeśli kupiłeś używany samochód z ważną polisą OC, masz dwie możliwości:

- Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela tylko pamiętaj że,trzeba zgłosić się w ciągu 30 dni (im szybciej, tym lepiej!) do firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła obowiązującą polisę. Celem ustalenia, jakie koszty będą wiązać się z jej przejęciem. Czy po rekalkulacji składki firma zwróci nam jakieś pieniądze, czy też trzeba będzie dopłacić? Czy poprzedni właściciel na pewno uregulował swoje zobowiązania?

- Zawrzeć nową polisę(pamiętaj należy wypowiedzieć poprzednią obowiązującą na zakupiony pojazd)

- Kupiłeś/aś kupić samochód bez ważnego OC?

Nie musisz martwić się o to, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Zgodnie z ustawą o ubezpieczenia obowiązkowych tak się nie stanie. Pamiętać należy jednak, że z w momencie podpisania umowy kupna – sprzedaży to na Tobie ciąży obowiązek zawarcia ubezpieczenia. W takiej sytuacji wykupienie OC powinno więc nastąpić w dniu zakupu pojazdu!

AC a sprzedaż samochodu

W przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Udostepnij :

Dodaj Komentarz